/post

Trendy projektowania UI w 2024 roku

Odkryj 10 kluczowych trendów projektowania UI na 2024: od interaktywnych 3D, przez AR/VR, po przestrzenny design i AI, kształtujących przyszłość interfejsów.
Autor:
Anna Proch
 1. Jakie trendy w projektowaniu UI niesie 2024 rok?
 2. Czatboty oparte na AI
 3. VR i AR
 4. Interaktywne Obiekty 3D
 5. Prezentacja funkcji na Landing Page
 6. Siatki Bento ( Bento Grid)
 7. Motyw systemowy (Ciemny/Jasny)
 8. Skeuomorfizm
 9. Czyste i uporządkowane układy
 10. Projektowanie przestrzenne
 11. Co wpływa na trendy UI w 2024 roku?

1. Jakie trendy w projektowaniu UI niesie 2024 rok?

Odkrywanie trendów UI na 2024 rok to nic innego jak odważna podróż przez świat projektowania interfejsów użytkownika. Technologia ewoluuje w błyskawicznym tempie, a design ciągle się zmienia. Pozwólcie, że przedstawię Wam dziesięć trendów, które zrewolucjonizują sposób, w jaki użytkownicy będą wchodzić w interakcję w 2024 roku.

2023 był przełomowym rokiem w dziedzinie UI. Wydarzenia z tego okresu zapowiadają znaczące zmiany w sposobie, w jaki wykorzystujemy technologię. Bazując na badaniach i obserwacjach nowych technologii i urządzeń, zespół UX studio zidentyfikował dziesięć najnowszych trendów w UI. Wiele artykułów omówiło już popularne trendy z ostatnich lat, takie jak storytelling, tryb ciemny, niestandardowy kursor, unikalne ilustracje i odważna typografia. Te elementy pozostaną kluczowe dla platform cyfrowych. Teraz skupmy się na tym, co zdefiniuje design UI w 2024 roku, opierając się na wydarzeniach z 2023.

2. Czatboty oparte na AI


W 2024 roku, rozwój Large Language Models (LLM) i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji wprowadza nową erę w interakcjach opartych na czacie. Znaczenie przyjemnych i intuicyjnych interfejsów użytkownika dla chatbotów rośnie, gdyż stają się one standardowym sposobem generowania poleceń i komunikacji z systemem. Współczesne chatboty są już nie tylko prostymi narzędziami tekstowymi, ale ewoluują w kierunku bardziej złożonych i interaktywnych interfejsów, zdolnych do przetwarzania różnorodnych form danych, takich jak głos, wideo czy obrazy. Ta ewolucja umożliwia tworzenie bardziej angażujących i intuicyjnych doświadczeń dla użytkowników, pozwalając na bardziej naturalną i płynną komunikację z AI.

Dzięki ciągłym ulepszeniom w technologiach AI, chatboty przekraczają granice tradycyjnych interfejsów opartych na tekście, oferując użytkownikom nowe możliwości interakcji. Przykładowo, możliwość przesyłania i analizowania obrazów lub wideo otwiera drzwi do bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak rozpoznawanie obiektów czy analiza wizualna. Podobnie, integracja z technologią rozpoznawania mowy umożliwia użytkownikom prowadzenie bardziej naturalnych i płynnych rozmów z AI, bez konieczności ręcznego wprowadzania tekstu. Te zaawansowane funkcjonalności nie tylko zwiększają użyteczność chatbotów, ale także wzbogacają interakcję użytkownika z systemem, czyniąc ją bardziej intuicyjną i zbliżoną do ludzkich form komunikacji. W rezultacie, chatboty oparte na AI stają się bardziej dynamicznymi i wszechstronnymi narzędziami, które mogą znacząco poprawić doświadczenia cyfrowe użytkowników.

Czatboty oparte na AI i rozwiązania UI

3. VR i AR


W 2024 roku, VR (Virtual Reality) i AR (Augmented Reality) nie są już tylko futurystycznymi gadżetami; przekształcają się w fundamentalne narzędzia, które radykalnie zmieniają interfejsy użytkownika. Dzięki postępowi w technologiach VR i AR, projektanci stają przed niezwykle ekscytującym wyzwaniem: tworzeniem doświadczeń użytkownika, które przekraczają granice rzeczywistości. Wyobraź sobie, że przestajesz być ograniczony przez tradycyjne układy siatki; zamiast tego tworzysz światy, w których użytkownik może wejść, interakcji z elementami na niespotykanym dotąd poziomie, gdzie wirtualne i rozszerzone rzeczywistości stają się nowym wymiarem interakcji. Od realistycznych symulacji produktów po edukacyjne wycieczki wirtualne, możliwości są tak szerokie, jak nasza wyobraźnia. To nie tylko o zmianie sposobu, w jaki użytkownicy widzą i doświadczają interfejsów, ale o totalnym zanurzeniu ich w świecie, który łączy to, co wirtualne z tym, co realne.

Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał VR i AR, projektanci muszą zdobyć nowe umiejętności i zaadaptować nowe narzędzia. Blender, Unity, Spline – to tylko kilka z narzędzi, które stają się niezbędne w arsenale każdego nowoczesnego projektanta. Wdrażanie AR i elementów 3D do projektów UI wymaga nie tylko technicznego kunsztu, ale także świeżej perspektywy projektowej. Wyobraź sobie projektowanie nie tylko dla ekranu, ale dla przestrzeni – gdzie każdy ruch, spojrzenie, nawet gest staje się częścią interaktywnej opowieści. To wymaga nowego rodzaju myślenia projektowego, które wykracza poza ekran komputera czy smartfona. W 2024 roku VR i AR otwierają nowy rozdział w projektowaniu UI, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią zacierają się, a projektanci stają się twórcami nowych, zanurzonych w technologii światów. My już zaczęliśmy naszą podróż z tymi rozwiązaniami w 2023 roku i jesteśmy podeksyctowani, jakie możliwości niosą!

VR i AR jako trend w projektowaniu UI na 2024

4. Interaktywne Obiekty 3D

W 2024 roku zobaczymy coraz więcej interaktywnych obiektów 3D i na stronach internetowych. Będą one integralną częścią historii witryny, tworząc płynne i angażujące doświadczenia.
Interaktywne obiekty 3D w 2024 roku to znacznie więcej niż tylko elementy dekoracyjne. One stają się centralnym punktem doświadczenia użytkownika, przyciągając ich uwagę i zapraszając do interaktywnej eksploracji. Dzięki postępom w technologii renderowania 3D, te obiekty mogą być teraz w pełni zintegrowane z interfejsem użytkownika, tworząc płynne i intuicyjne środowisko. Użytkownicy mogą obracać, przesuwać, a nawet zmieniać skale obiektów w czasie rzeczywistym, co otwiera drzwi do nowych form interakcji. To, co kiedyś było statycznym obrazem, teraz staje się żywym, oddychającym elementem strony, który reaguje na każdy ruch i gest użytkownika.

To dynamiczne podejście do projektowania UI wprowadza nowy wymiar w cyfrowym storytellingu. Interaktywne obiekty 3D pozwalają na opowiedzenie historii produktu lub marki w sposób, który jest nie tylko wizualnie atrakcyjny, ale także zanurza użytkownika w świecie marki. Wyobraź sobie na przykład stronę produktową, gdzie użytkownicy mogą interaktywnie odkrywać każdy aspekt produktu, od materiałów, przez proces produkcji, aż po sposób użycia. To przekracza granice tradycyjnego marketingu i e-commerce, tworząc głębszą, emocjonalną więź z użytkownikiem.

Ponadto, interaktywne obiekty 3D stają się kluczowym narzędziem w edukacji i prezentacji. W branżach, gdzie złożoność i detale są kluczowe, jak w inżynierii czy medycynie, te obiekty umożliwiają dokładne, przestrzenne przedstawienie skomplikowanych koncepcji. Użytkownicy mogą manipulować modelami, aby lepiej zrozumieć strukturę i funkcje, co znacząco ułatwia proces nauki i zrozumienia. W 2024 roku, dzięki interaktywnym obiektom 3D, design UI staje się nie tylko narzędziem do przekazywania informacji, ale także potężnym środkiem edukacyjnym i narracyjnym, otwierającym nowe możliwości dla projektantów i użytkowników.

Apple Vision Pro 3D

5. Prezentacja funkcji na Landing Page

Projektowanie stron startowych skoncentrowanych na prezentacji kluczowych funkcji to nie tylko trend, to strategiczna decyzja, która natychmiastowo przyciąga uwagę użytkownika. W 2024 roku, strony te ewoluują, stając się prawdziwymi centrami informacyjnymi, które skutecznie komunikują najważniejsze aspekty produktu czy usługi. Wykorzystując przyciągające wzrok wizualizacje, animacje oraz zwięzłe i trafne treści, tworzą miejsce, na której każda funkcja jest przedstawiona w wyjątkowy sposób. To jednak więcej niż tylko prezentacja; to opowiadanie historii, w której każda funkcja odgrywa kluczową rolę w rozwiązaniu problemów i spełnianiu potrzeb użytkowników. Efektywne prezentowanie cech produktu nie tylko informuje, ale także prowadzi użytkownika przez płynną, niemal intuicyjną podróż po stronie, wskazując kierunek i podkreślając wartość, jaką dana cecha wnosi do ich codziennego życia.

W tym kontekście, strony startowe stają się interaktywnymi ekosystemami, gdzie każdy element designu ma za zadanie podkreślić unikalność produktu lub usługi. Od przemyślanej palety kolorystycznej, która odzwierciedla charakter marki, po animacje i mikrointerakcje, które ożywiają kluczowe cechy – wszystko jest zaprojektowane z myślą o zaangażowaniu użytkownika. To podejście przekształca pasywne przeglądanie w aktywny udział, zachęcając użytkowników do eksplorowania i odkrywania. Zastosowanie taktyk takich jak interaktywne demo produktu, wideo tłumaczące działanie funkcji, czy inteligentne call-to-action, które adaptują się do potrzeb i zachowań użytkownika, nie tylko zwiększa zrozumienie oferty, ale także buduje zaufanie i lojalność.

Prezentacja funkcji na landing page - UI trendy 2024


6. Siatki Bento ( Bento Grid)


W 2024 roku, siatki Bento definiują nową erę w projektowaniu responsywnych i elastycznych interfejsów użytkownika. Nazwa 'Bento', inspirowana japońskimi pudełkami obiadowymi, doskonale oddaje esencję tego układu: każdy element jest starannie umieszczony w swojej przestrzeni, a całość tworzy spójny, zorganizowany i estetycznie przyjemny obraz. Siatki Bento to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na układy, które są zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie. Dzięki ich modułowej naturze, projektanci mogą tworzyć złożone układy, które doskonale wyglądają na wszystkich urządzeniach - od desktopów po smartfony. To nie tylko o estetykę; to o zapewnienie użytkownikom płynnego i intuicyjnego doświadczenia, niezależnie od tego, jak i gdzie przeglądają treści.

Użycie siatek Bento w projektowaniu stron internetowych i aplikacji mobilnych w 2024 roku symbolizuje krok naprzód w tworzeniu skupionych na użytkownikach interfejsów. Te siatki pozwalają na lepszą organizację treści, co jest kluczowe w świecie, gdzie użytkownicy są bombardowani informacjami z każdej strony. Dzięki elastycznemu charakterowi siatek Bento, elementy strony mogą być skutecznie dostosowywane do zmieniających się potrzeb użytkowników, zachowując przy tym spójność wizualną i strukturalną. To sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem dla projektantów, którzy chcą łączyć kreatywność z funkcjonalnością, tworząc interfejsy, które są nie tylko piękne, ale także wysoce efektywne. W efekcie, siatki Bento nie są tylko kolejnym trendem w projektowaniu; są one naturalną ewolucją w kierunku tworzenia bardziej dynamicznych, dostosowanych i przyjaznych dla użytkownika doświadczeń cyfrowych.

Bento Grid - trend w UI na 2024

7. Motyw systemowy (Ciemny/Jasny)


W 2024 roku adaptacyjność do motywu systemowego (jasnego i ciemnego) staje się kluczowym elementem w projektowaniu stron internetowych. Zanurzając się w dynamice motywu systemowego, witryny internetowe zyskują zdolność dostosowywania swojego wyglądu do preferencji użytkownika, co zapewnia płynne i spójne doświadczenie na różnych platformach. Ta elastyczność w designie jest nie tylko wyrazem nowoczesności; to przemyślane podejście do potrzeb użytkownika, które umożliwia harmonijne zespolenie wyglądu witryny z ogólnym wyglądem i uczuciem, jakie zapewnia urządzenie użytkownika. Automatyczna adaptacja do wyboru trybu jasnego lub ciemnego przez użytkownika to nie tylko kwestia estetyki, ale również komfortu wizualnego. Zapewnia to doświadczenie bardziej spersonalizowane i uwzględniające indywidualne preferencje, co jest szczególnie ważne w świecie, gdzie personalizacja i dostosowanie do użytkownika stają się normą.

Jest to jednak coś więcej niż tylko przełączanie między jasnymi i ciemnymi motywami. To inteligentne projektowanie, które bierze pod uwagę, jak użytkownicy doświadczają treści na swoich urządzeniach, w zależności od otoczenia i warunków oświetleniowych. W ciągu dnia, jasne tło może być bardziej przyjemne dla oka, zapewniając wyraźność i świeżość, natomiast w nocy ciemniejszy motyw zapewnia większy komfort oglądania i może przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia oczu. Ta zdolność do płynnego przejścia między motywami to nie tylko technologiczny bajer – to świadome podejście do projektowania, które stawia użytkownika w centrum. W 2024 roku, adaptacyjność do motywu systemowego staje się podstawą w kreowaniu spójnych, wygodnych i przemyślanych doświadczeń cyfrowych, które respektują i odzwierciedlają indywidualny styl i potrzeby użytkowników.

Light i dark mode - trend w UI na 2024

8. Skeuomorfizm


W 2024 roku, skeuomorfizm powraca na scenę projektowania UI, ale w zupełnie nowej odsłonie, mieszając tradycyjne, realistyczne podejście z nowoczesnym, płaskim designem (flat design). Ta odnowiona interpretacja skeuomorfizmu wprowadza wyjątkową głębię i teksturę do cyfrowych interfejsów, tworząc doświadczenia, które są zarówno intuicyjne, jak i estetycznie atrakcyjne. Wyobraź sobie, jak realistyczne tekstury, takie jak drewno czy metal, łączą się z minimalistycznymi ikonami i płaskimi przyciskami, tworząc niepowtarzalną harmonię między starym a nowym. Ta hybrydowa forma skeuomorfizmu pozwala projektantom eksplorować nowe terytoria wizualne, jednocześnie utrzymując użytkowników na komfortowym, znajomym gruncie. Dzięki temu podejściu, interfejsy stają się bardziej przystępne, szczególnie dla użytkowników, którzy mogą czuć się przytłoczeni zbytnią abstrakcją współczesnego, płaskiego designu.

Renesans skeuomorfizmu w 2024 roku to także odpowiedź na rosnącą potrzebę osobistego i angażującego doświadczenia cyfrowego. W świecie, w którym użytkownicy coraz częściej poszukują autentyczności i głębi w interakcjach online, skeuomorfizm może dodać ciepła i charakteru cyfrowym produktom. Projektanci mają teraz możliwość tworzenia interfejsów, które nie tylko wyglądają realistycznie, ale także budzą emocje i wspomnienia, tworząc silniejszą więź między użytkownikiem a produktem. W ten sposób, skeuomorfizm staje się nie tylko narzędziem estetycznym, ale także sposobem na opowiadanie historii i budowanie doświadczeń, które przekraczają granice tradycyjnego designu, zapewniając użytkownikom uczucie komfortu i znajomości w coraz bardziej cyfrowym świecie.

Skeuomorfizm w połączeniu z flat design jako trend w UI 2024

9. Czyste i uporządkowane układy


W roku 2024, czyste i uporządkowane układy zachowują swój status jako fundament skutecznego projektowania UI. W świecie, gdzie użytkownicy coraz bardziej cenią sobie prostotę i łatwość nawigacji, minimalizm staje się kluczowym elementem designu. Takie podejście, oparte na zorganizowanej przestrzenii i typografii, przyciąga uwagę i podkreśla najważniejsze informacje. Projektanci, koncentrując się na niezbędnych elementach, tworzą interfejsy, które są nie tylko ładne, ale również intuicyjne i przyjazne użytkownikowi. Dzięki temu, użytkownicy mogą szybko odnaleźć to, czego szukają, bez konieczności przebijania się przez zbędne treści i zawiłe układy.

Czystość i porządek w projektowaniu UI w 2024 roku to także sposób na zwiększenie skupienia i poprawę ogólnej użyteczności interfejsów. W epoce, gdzie ilość informacji może przytłaczać, uporządkowane układy oferują spokój i klarowność, co jest nieocenione w procesie użytkowania. Minimalistyczny design, z jego wyraźnymi liniami i przemyślaną hierarchią treści, nie tylko redukuje rozpraszacze, ale także ułatwia użytkownikom szybkie zrozumienie i przyswojenie prezentowanych informacji. W efekcie, czyste i uporządkowane układy nie są tylko trendem estetycznym – są one strategicznym wyborem, który odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników poszukujących prostoty i efektywności w swoich cyfrowych doświadczeniach.

Minimalizm i fukvjonalność w UI na 2024

10. Projektowanie przestrzenne


Ogłoszenie przez Apple premiery urządzenia Vision Pro inaguruje nową erę w projektowaniu UI, stawiając projektowanie przestrzenne na czele trendów na rok 2024. Ten produkt otworzyprzed projektantami nowe, ekscytujące możliwości eksploracji i wykorzystania przestrzeni w cyfrowych interfejsach. Projektowanie przestrzenne, wykorzystujące trójwymiarowe reprezentacje i interaktywne środowiska, pozwoli na tworzenie bardziej immersyjnych i intuicyjnych doświadczeń użytkownika. Zamiast ograniczać się do płaskich, dwuwymiarowych layoutów, projektanci mogą eksperymentować z głębią, ruchem i perspektywą, co otwiera drzwi do nowego wymiaru interakcji. W 2024 i w przyszłości, możemy spodziewać się, że wiele produktów będzie zbudowanych wokół tej nowej technologii, oferując użytkownikom nie tylko nowe sposoby interakcji z cyfrowym światem, ale także zupełnie nowe doświadczenia.

Rozwój projektowania przestrzennego ma potencjał do całkowitej transformacji sposobu, w jaki użytkownicy wchodzą w interakcję z cyfrowymi produktami. Wykorzystując technologię Vision Pro, projektanci mogą tworzyć aplikacje i interfejsy, które lepiej odzwierciedlają rzeczywiste doświadczenia i interakcje, przenosząc użytkowników w bardziej realistyczne i angażujące środowiska. To nie tylko wizualny postęp, ale także krok w stronę bardziej naturalnej i ludzkiej interakcji z technologią. Użytkownicy mogą oczekiwać, że będą mogli wchodzić w interakcje z cyfrowymi elementami w sposób bardziej intuicyjny, niemal tak, jakby były one częścią ich fizycznego świata. W efekcie, projektowanie przestrzenne staje się kluczowym elementem w tworzeniu przyszłościowych interfejsów, które łączą technologię, design i ludzkie doświadczenie, tworząc kompletnie nowe, porywające cyfrowe światy.

Apple Vision Pro i projektowanie UI

11. Co wpływa na trendy UI w 2024 roku?


Patrząc na 2024 rok, jasne jest, że design UI będzie ewoluował, by nadążyć za nowymi technologiami i oczekiwaniami użytkowników. Od projektowania przestrzennego po siatki Bento i VR/AR – to tylko niektóre z trendów, które zobaczymy w nadchodzącym roku. Będąc otwartym na nowe pomysły i podejścia, będziesz gotowy stworzyć innowacyjne i skuteczne projekty UI, które spełnią potrzeby użytkowników. W DP Vision pamiętamy, że nie ma UI bez UX, dlatego już wkrótce artykuł o trendach UX w 2024 roku.
Tutaj również dostęp do przewodnika UX Guide opracowanego przez Design Rush

Często zadawane pytania (FAQ's)
Co to są interaktywne obiekty 3D i jak wpłyną na UI w 2024?

Interaktywne obiekty 3D to elementy, które pozwalają użytkownikom na dynamiczną interakcję z trójwymiarowymi modelami w interfejsie użytkownika. W 2024 roku, te obiekty będą tworzyć bardziej immersyjne i zaangażujące doświadczenia, pozwalając na głębszą eksplorację i interakcję z treścią, przekraczając granice tradycyjnego designu.

Jakie znaczenie ma adaptacja do motywu systemowego w UI?

Adaptacja do motywu systemowego, czyli dynamika jasnego i ciemnego motywu, zapewnia spójność i komfort wizualny na różnych platformach. W 2024 roku, ta funkcja staje się standardem w UI, dostosowując wygląd witryny do preferencji użytkownika i warunków oświetleniowych.

Jak rozwój AI wpływa na projektowanie interfejsów czatbotów?

Rozwój AI, szczególnie Large Language Models, przekształca interfejsy czatbotów, czyniąc je bardziej złożonymi i interaktywnymi. W 2024 roku, oczekujemy, że te narzędzia będą w stanie przetwarzać różnorodne formy danych, w tym głos, wideo i obrazy, co uczyni je bardziej angażującymi i wszechstronnymi.

Jak projektowanie landing page ewoluuje w 2024?

W 2024 roku, projektowanie stron startowych skupia się na strategicznym prezentowaniu kluczowych funkcji produktów i usług. Używając przyciągających wzrok wizualizacji i zwięzłych treści, te strony stają się dynamicznymi platformami komunikacyjnymi, podkreślającymi wartość i charakterystykę oferty.

Czym są siatki Bento (Bento Grid)?

Siatki Bento, inspirowane japońskimi pudełkami obiadowymi, to elastyczne układy siatek, które umożliwiają tworzenie złożonych, ale estetycznych i funkcjonalnych interfejsów. W 2024 roku, ich modułowa natura sprawia, że są idealne do tworzenia responsywnych designów, które doskonale wyglądają na każdym urządzeniu.

Co to jest projektowanie przestrzenne i jaki ma wpływ na UI?

Projektowanie przestrzenne wykorzystuje trójwymiarowe reprezentacje i interaktywne środowiska do tworzenia głębszych doświadczeń użytkownika. W 2024 roku, dzięki technologiom takim jak Vision Pro od Apple, oczekuje się, że projektowanie przestrzenne przyniesie nowy wymiar w interakcjach użytkowników z cyfrowymi interfejsami, oferując bardziej realistyczne i immersyjne doświadczenia.

Potrzebujesz pomocy?
kontakt@dpvision.pl
/POROZMAWIAJMY/

Odkryj Siłę Efektywnej Komunikacji

Czekamy, aby poznać Twoje cele biznesowe i zaproponować spersonalizowane rozwiązania, które przyciągną uwagę Twoich Klientów.

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej, aby omówić Twoje potrzeby!
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.