/post

4 bezpłatne funkcje Hotjar, które poprawią doświadczenia użytkownika (UX) na Twojej stronie

Odkryj zaskakujące fakty o Twojej stronie z Hotjar i dowiedz się jak poprawić doświadczenia UX. Zrozum swoich użytkowników lepiej niż kiedykolwiek!
Autor:
Anna Libront


Spis Treści:

1. UX i Hotjar, czyli 4 sposoby jak zrozumieć swoich użytkowników

2. Heatmapy: Wizualne Opowieści o Twojej Stronie

3. Nagrania Użytkowników: Wgląd w Doświadczenie Użytkowników

4. Analiza Formularzy: Usprawnianie Procesu Wypełniania Formularzy

5. Zbieranie Opinii: Słuchanie Twoich Użytkowników

7. Podsumowanie

1. UX i Hotjar, czyli 5 sposobów jak zrozumieć swoich użytkowników

W erze cyfrowej, rynek online zapełniony jest różnorodnością serwisów i platform, a zaistnienie w tym gąszczu możliwości stawia przed markami wyzwanie nie lada. Kluczowe staje się zrozumienie zachowania oraz emocji użytkowników - to one stanowią fundament, na którym buduje się sukces cyfrowych przedsięwzięć. Niezależnie czy prowadzisz sklep online, bloga czy platformę edukacyjną, ostatecznym celem jest zawsze zwiększenie konwersji. Aby to osiągnąć, niezbędne jest zrozumienie Twoich użytkowników: co ich przyciąga, co ich zniechęca, jakie emocje przeżywają, przeglądając Twoją stronę.

Hotjar, to narzędzie, które z rewolucyjną precyzją pozwala zagłębić się w doświadczenie użytkownika (UX). Dzięki funkcjom takim jak heatmapy, nagrania sesji użytkowników czy analiza formularzy, Hotjar otwiera przed Tobą drzwi do świata, w którym każdy element Twojej strony staje się źródłem cennych informacji. To narzędzie, które stworzone zostało z myślą o innowacyjności oraz przejrzystości - wartościach, które są nam, w DP Vision, niezmiernie bliskie.

Zachęcamy do zanurzenia się w kolejnych rozdziałach, gdzie krok po kroku przejdziemy przez funkcje Hotjar, omówimy problemy, które pomaga rozwiązać, oraz zobaczymy, jak te funkcje można znaleźć i wykorzystać w praktyce. To podróż, która zmieni Twoje podejście do UX i otworzy nowe perspektywy dla Twojej marki w świecie online.

2. Heatmapy: Wizualne Opowieści o Twojej Stronie

W świecie cyfrowym, gdzie konkurencja jest zaledwie kliknięcie myszy, zrozumienie, jak użytkownicy zachowują się na Twojej stronie internetowej, jest kluczem do budowania trwałych relacji i zwiększania konwersji. W tym kontekście, heatmapy w Hotjar odgrywają nieocenioną rolę, stając się prawdziwym wsparciem w zrozumienia UX.

W czym pomagają?

Heatmapy rozwiązują fundamentalny problem: brak wglądu w to, jak użytkownicy interagują z Twoją stroną. Dzięki wizualnym danym, które oferują, możliwe jest zrozumienie, które elementy są najbardziej atrakcyjne, a które pozostają niezauważone.

Gdzie znaleźć funkcję w Hotjar?

Funkcja Heatmapy jest dostępna w panelu sterowania Hotjar. Po zalogowaniu się do swojego konta, znajdziesz ją w menu po lewej stronie, pod ikoną wyglądającą jak termogram.

To jak to zrobić?

 1. Utwórz heatmapę: Pierwszy krok to utworzenie nowej heatmapy dla wybranej strony lub segmentu strony na Twojej platformie.
 2. Poczekaj: Po aktywacji heatmapy, Hotjar zacznie zbierać dane o ruchu myszki, kliknięciach i przewijaniu.
 3. Przeanalizuj wyniki: Po zebraniu odpowiedniej ilości danych, zaleca się przeanalizowanie wyników, aby zrozumieć, jakie elementy strony przyciągają uwagę użytkowników, a jakie są ignorowane.
 4. Optymalizuj stronę: W oparciu o analizę heatmap, należy dokonać niezbędnych zmian w designie strony, aby zwiększyć angażowanie użytkowników i konwersje.
 5. Powtarzaj, testuj: Proces analizy i optymalizacji powinien być cykliczny. Każda iteracja powinna przynosić lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników i krok bliżej ku doskonałemu UX.

3. Nagrania Użytkowników: Wgląd w Doświadczenie Użytkowników

W erze cyfrowej, poznanie zachowań Twoich użytkowników jest bardziej wartościowe niż kiedykolwiek wcześniej. Hotjar, poprzez funkcję nagrywania użytkowników, dostarcza nam okna do świata realnych interakcji z Twoją stroną.

Po co mi nagrania użytkowników?
Nagrania użytkowników rozwiązują problem braku bezpośredniego wglądu w doświadczenia użytkowników. Analizując, jak użytkownicy poruszają się po Twojej stronie, jakie błędy napotykają, co ich zniechęca, zdobywasz cenną wiedzę, która może być użyta do optymalizacji UX.

Gdzie znaleźć funkcję w Hotjar?
Funkcję nagrywania użytkowników można znaleźć w panelu sterowania Hotjar. Po zalogowaniu się, znajdziesz tę funkcję w menu po lewej stronie, pod ikoną przypominającą kamerę.

To jak to zrobić?

 1. Włącz nagrywanie: Pierwszym krokiem jest aktywacja funkcji nagrywania użytkowników na wybranych stronach Twojego serwisu.
 2. Zbieraj dane: Hotjar zacznie rejestrować sesje użytkowników, umożliwiając Ci obserwację ich interakcji z Twoją stroną.
 3. Analizuj nagrania: Przeglądaj nagrania, zwracając uwagę na obszary, gdzie użytkownicy napotykają trudności lub błędy.
 4. Wyciągaj wnioski, optymalizuj stronę: Na podstawie obserwacji, zidentyfikuj obszary do poprawy i wprowadź niezbędne zmiany, aby usprawnić doświadczenie użytkowników.
 5. Powtarzaj, testuj: Kontynuuj proces zbierania danych, analizy i optymalizacji, aby stale doskonalić UX na Twojej stronie.

4. Analiza Formularzy: Usprawnianie Procesu Wypełniania Formularzy

Formularze są integralną częścią wielu stron internetowych, służąc jako punkty kontaktu między marką a użytkownikami. Oferując możliwości takie jak zapisywanie się na newsletter, składanie zamówień czy wysyłanie zapytań, formularze są kluczowe dla interakcji z użytkownikami. Hotjar, poprzez swoje narzędzie analizy formularzy, dostarcza istotnych informacji, które mogą pomóc w optymalizacji tego procesu.

W czym pomagają?
Nieoptymalizowane formularze mogą prowadzić do frustracji użytkowników i w rezultacie do niższych stawek konwersji. Analiza formularzy w Hotjar pomaga zidentyfikować, które pola formularzy sprawiają trudności użytkownikom, co prowadzi do porzucenia formularza.

Gdzie znaleźć funkcję w Hotjar?

Funkcję analizy formularzy można znaleźć w panelu sterowania Hotjar. Po zalogowaniu się do swojego konta, znajdziesz tę funkcję w menu po lewej stronie, pod ikoną przypominającą formularz.

To jak to zrobić?

 1. Utworz analizę formularza: Aktywuj analizę formularza dla wybranych formularzy na Twojej stronie.
 2. Poczekaj: Hotjar zacznie zbierać dane o tym, jak użytkownicy wypełniają formularze, wskazując, które pola są najczęściej opuszczane lub sprawiają trudności.
 3. Przeanalizuj wyniki: Przeglądaj dane, aby zrozumieć, które elementy formularza wymagają poprawy.
 4. Wprowadź poprawki: W oparciu o analizę, wprowadź zmiany w designie formularza lub instrukcjach, aby uczynić proces wypełniania prostszym i bardziej intuicyjnym.
 5. Powtarzaj, testuj: Monitoruj wpływ wprowadzonych zmian na stawki konwersji i kontynuuj proces optymalizacji, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

5. Zbieranie Opinii: Słuchanie Twoich Użytkowników

Zrozumienie doświadczenia użytkowników jest kluczem do sukcesu w świecie cyfrowym. Jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów na osiągnięcie tego jest proste zapytanie ich o opinie. Hotjar oferuje narzędzia, które umożliwiają łatwe zbieranie opinii od Twoich użytkowników, co jest nieocenione dla ulepszenia Twojej strony i oferty.

W czym pomagają?

Brak informacji zwrotnej od użytkowników może prowadzić do niezrozumienia ich potrzeb i frustracji. Funkcje zbierania opinii w Hotjar umożliwiają bezpośrednie zrozumienie doświadczeń, sugestii i problemów zgłaszanych przez Twoich użytkowników.

Gdzie znaleźć funkcję w Hotjar?

Funkcję zbierania opinii można znaleźć w panelu sterowania Hotjar. Po zalogowaniu się do swojego konta, znajdziesz tę funkcję w menu po lewej stronie, pod ikoną przypominającą dymek rozmowy.

To jak to zrobić?

 1. Utworz ankietę lub feedback widget: Wybierz między tworzeniem ankiety, która pojawi się na Twojej stronie, lub widgetu feedbacku, który użytkownicy mogą użyć, aby złożyć swoje opinie.
 2. Zdefiniuj pytania: Określ pytania, które chcesz zadać, aby zrozumieć lepiej doświadczenia Twoich użytkowników.
 3. Poczekaj na zebranie danych: Po umieszczeniu narzędzi zbierania opinii na Twojej stronie, użytkownicy będą mogli złożyć swoje opinie.
 4. Analizuj opinie: Przeglądaj zebrane opinie, aby zidentyfikować obszary do poprawy oraz potencjalne możliwości rozwoju.
 5. Wprowadzaj zmiany: Na podstawie uzyskanych informacji zwrotnych, wprowadź zmiany, które adresują zgłoszone problemy i ulepszają doświadczenie użytkowników.
 6. Komunikacja z Użytkownikami: Informuj użytkowników o wprowadzonych zmianach na podstawie ich opinii, budując zaufanie i pokazując, że ich opinie są cenne.

6. Podsumowanie

Przez analizę różnych funkcji oferowanych przez Hotjar, odkryliśmy wartość informacji, jaką można uzyskać na temat doświadczeń użytkowników na Twojej stronie. Hotjar oferuje bogaty zestaw narzędzi - od heatmap, poprzez nagrania użytkowników, analizę formularzy, aż po zbieranie opinii. Każde z tych narzędzi dostarcza unikatowych wglądów, które mogą pomóc w optymalizacji Twojej strony pod kątem UX, co z kolei prowadzi do wyższych stawek konwersji.

Kluczowe Wnioski:

 1. Zrozumienie Użytkowników: Hotjar umożliwia głębokie zrozumienie zachowań i doświadczeń Twoich użytkowników, co jest kluczowe dla poprawy UX i konwersji.
 2. Optymalizacja na Podstawie Danych: Dane zebrane przez Hotjar są nieocenione dla informowania o decyzjach optymalizacyjnych, umożliwiając podejmowanie opartych na danych decyzji, które prowadzą do realnych ulepszeń.
 3. Iteracyjne Usprawnienia: Proces optymalizacji jest ciągły - analiza, wdrażanie zmian, testowanie i iteracja to cykl, który pomoże w ciągłym ulepszaniu Twojej strony.

Następne Kroki:

 1. Wdrożenie Narzędzi Hotjar: Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozważ wdrożenie narzędzi Hotjar na swojej stronie, aby zacząć zbierać wartościowe dane.
 2. Analiza i Optymalizacja: Przeprowadź analizę uzyskanych danych i zacznij wprowadzać ulepszenia na swojej stronie.
 3. Zbieranie Opinii: Zachęcaj użytkowników do dzielenia się opiniami i sugestiami, aby dalej ulepszać UX i zbudować trwałe relacje z Twoją bazą użytkowników.

Poprzez wdrożenie wskazanych kroków, będziesz mógł skorzystać z pełni możliwości, jakie oferuje Hotjar, prowadząc swoją markę ku lepszemu zrozumieniu użytkowników i wyższej konwersji.


Często zadawane pytania (FAQ's)
Jakie produkty oferuje Hotjar i jak mogą pomóc w zrozumieniu i poprawie doświadczenia użytkownika?

Hotjar oferuje trzy produkty: Observe, Ask i Engage. Observe obejmuje funkcje nagrywania i map ciepła, Ask obejmuje funkcje zbierania opinii i przeprowadzania ankiet, a Engage obejmuje funkcje przeprowadzania wywiadów z użytkownikami​1​.

Jak mogę poprawić doświadczenie użytkownika, aby zwiększyć konwersję?

Poznaj swoją publiczność: zrozumienie, jak nawigują i klikają na Twojej stronie, może pomóc w ulepszeniu UX i zwiększeniu konwersji. Użyj narzędzi analitycznych, aby zrozumieć zachowanie użytkowników i zidentyfikować obszary do poprawy

Jakie narzędzia oferuje Hotjar do analizy UX i poprawy konwersji?

Hotjar oferuje narzędzia takie jak mapy ciepła, nagrania sesji, lejki konwersji i analizę formularzy, które pomagają firmom zrozumieć, jak użytkownicy doświadczają ich witryn internetowych, gdzie mogą występować problemy i jak można zoptymalizować projekt strony, aby zwiększyć konwersje.

Jakie są plany cenowe Hotjar?

Hotjar oferuje plan podstawowy za $0 USD (do 35 sesji dziennie) z dostępem do automatycznego przechwytywania danych, nieograniczonych map ciepła i integracji z HubSpot. Plan Plus za $32 USD miesięcznie oferuje dodatkowe funkcje, takie jak filtrowanie i segmentacja danych, z możliwością przetwarzania do 100 sesji dziennie​2.

Jakie są koszty planów Hotjar dla większych firm?

Ceny planów Hotjar mogą wynosić od $89/miesiąc (dla firm potrzebujących zbierać dane z 20 000 wyświetleń stron dziennie) do $989/miesiąc (dla firm przetwarzających 800 000 wyświetleń stron dziennie). Firmy, które chcą analizować więcej niż 2 000 000 wyświetleń stron dziennie, mogą poprosić o wycenę od dostawcy​.

Czy szybkość ładowania strony wpływa na konwersję?

Tak, opóźnienie o jedną sekundę w czasie ładowania strony może spowodować 7% spadek konwersji. Ważne jest, aby zoptymalizować obrazy i inne elementy, aby strona ładowała się szybciej. Narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights mogą pomóc w zidentyfikowaniu obszarów do poprawy​.

Potrzebujesz pomocy?
kontakt@dpvision.pl
/POROZMAWIAJMY/

Odkryj Siłę Efektywnej Komunikacji

Czekamy, aby poznać Twoje cele biznesowe i zaproponować spersonalizowane rozwiązania, które przyciągną uwagę Twoich Klientów.

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej, aby omówić Twoje potrzeby!
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.